آشنایی با جرثقیل برجی2

آشنایی با جرثقیل برجی

جرثقیل های برجی چگونه کار می کنند؟

آشنایی با جرثقیل برجی

 

آسمان کلان شهرها پر شده است از جرثقیل های برجی که ارتفاع آنها روز به روز افزایش پیدا می کند. بدون جرثقیل‌های برجی، ساخت برج ها کاری غیرممکن است. امروزه ما می توانیم به کمک جرثقیل های ساختمانی، به راحتی برج های عظیم بسازیم. این جرثقیل ها با روش های خاص می توانند کاری را که چند صد سال پیش غیر ممکن بود، به راحتی انجام دهند و اجسام بسیار سنگین را به محل های مشخص شده منتقل کنند.

آشنایی با جرثقیل برجی

با اینکه اکثر ما جرثقیل برجی دیده ایم، اما بسیاری از مردم نمی دانند که این جرثقیل ها چگونه کار می کنند یا اینکه چگونه ارتفاع آنها تا این حد افزایش می یابد و یا این جرثقیل ها چگونه در ساخت یک ساختمان کمک می کنند و یا حتی اپراتور جرثقیل چگونه جرثقیل را کنترل می کند؟

در این مقاله به همه این سوالات پاسخ خواهیم داد. اگرچه جرثقیل ها انواع مختلفی دارند، اما در این مقاله ما به طور مشخص در مورد جرثقیل های برجی صحبت خواهیم کرد. این جرثقیل ها بسیار پیچیده و گران قیمت هستند.

 

آشنایی با جرثقیل برجی چگونه ساخته می شود1
آشنایی با جرثقیل برجی2

آشنایی با جرثقیل برجی

قطعات جرثقیل

برای درک بهتر حرکت جرثقیل، باید نسبت یه اجزا مختلف جرثقیل شناخت داشته باشید. همه این قطعات با هم کار می کنند تا قدرت بالابری باورنکردنی یک جرثقیل را ممکن سازند.

اگر به یک جرثقیل برجی نگاه کنید می توانید به راحتی  تمام قطعات آن را شناسایی کنید. کافیست یک نگاه از پایین تا بالای جرثقیل بیاندازید.

فونداسیون بتنی : جرثقیل برجی همیشه روی پایه بتنی قرار می گیرد، با این کار جرثقیل محکم روی زمین قرار می گیرد.

برج یا دکل : برج یا دکل جرثقیل از پایه شروع می شود و تا ارتفاع لازم بلند خواهد شد. برج جرثقیل از قطعات کوچکتری تشکیل می شود که به جهت افزایش ارتفاع روی هم قرار می گیرند. 

آشنایی با جرثقیل برجی

صفحه گردان: در بالای برج جرثقیل یک صفحه گردان وجود دارد که امکان چرخش 360 درجه را برای آن فراهم می کند.

کابین اپراتور: در نزدیکی صفحه گردان، کابین اپراتور قرار دارد. از این قسمت اپراتور جرثقیل را حرکت می دهد. اپراتور در بالای برج قرار دارد تا بتواند با دید باز و بدون مانع بار را ببیند و جا به جایی را انجام دهد.

جیب: در راستای کابین اپراتور، جیب به صورت افقی قرار دارد.

ترولی و مجموعه قلاب: در امتداد جیب، ترولی و مجموعه قلاب وجود دارد. ترولی به مجموعه قلاب امکان جا به جایی در راستای جیب را می دهد.  

آشنایی با جرثقیل برجی

جیب تعادل و وزنه‌های تعادل: در پشت کابین، جیب تعادل و وزنه‌های تعادل قرار دارند که وظیفه آنها برقرار کردن تعادل جرثقیل در حالت سکون و حرکت است.

وینچ اصلی و موتورها: در انتهای جیب تعادل، وینچ اصلی و موتور قرار دارد. این مجموعه وظیفه بالا و پایین بردن قلاب در حین باربرداری را به عهده دارد.

قله برج یا آپکس: بالای کابین، قله برج یا آپکس قرار دارد. وظیفه آپکس حمایت جیب و جیب تعادل است.

آشنایی با جرثقیل برجی

توجه داشته باشید که جرثقیل های برجی انواع مختلفی دارند که ممکن است برخی اجزا این جرثقیل ها در این مقاله معرفی نشده باشد. به عنوان مثال، یک نوع جرثقیل برجی وجود دارد که قادر به بالا و پایین بردن بازوی خود می باشد. هم چنین نوع دیگری از جرثقیل برجی وجود دارد که دارای سیستم آپکس و مهاری جلو و عقب نیست.

برخی از جرثقیل های برجی نیز دارای سیستم هیدرولیک خود بالا بر هستند.

به طور کلی قطعات اصلی جرثقیل های برجی تقریباً مشابه هستند و ما سعی کرده ایم به طور خلاصه شما را با این قطعات و کارایی آنها، آشنا کنیم.

آشنایی با جرثقیل برجی

جرثقیل های برجی چگونه ساخته می شوند

قبل از اینکه این نوع جرثقیل ها بتوانند باربری انجام دهند، باید در محل کار نصب و مونتاژ شوند.  

جرثقیل برجی همیشه در سه فاز مجزا ساخته می شود:

1- در ابتدا یک فونداسیون بتنی ساخته می شود تا جرثقیل به طور ایمن و محکم در زمین ثابت شود.

2- یک جرثقیل متحرک، پایه جرثقیل برجی را نصب میکند. این مرحله با نصب چند قطعه از دکل جرثقیل بر روی هم صورت می پذیرد.

3- جرثقیل برجی مانند تصویر ذیل قطعات دیگر را روی هم قرار می دهد. با نصب تعداد مشخص از قطعات مربوط به دکل جرثقیل، ارتفاع دکل به حد مشخص شده می رسد. 

باربرداری و آشنایی با جرثقیل برجی برجی
اپراتور آشنایی با جرثقیل برجی

آشنایی با جرثقیل برجی

وجود فونداسیون بتنی برای ایمنی جرثقیل ضروری است. قبل از تعیین محل نصب جرثقیل برجی باید محاسبات پیچیده برای همه ی قسمت هایی که لازم است جرثقیل به آن دسترسی پبدا کند، انجام شود.  هنگام آماده سازی فونداسیون، باید توجه ویژه ای به تاسیسات زیرزمینی داشته باشید تا به آنها آسیب وارد نشود. پس از آماده شدن فونداسیون، پایه جرثقیل نصب می شود و بقیه جرثقیل مونتاژ خواهد شد.

آشنایی با جرثقیل برجی

 

از جرثقیل متحرک برای بلند کردن اجزای اولیه جرثقیل برجی و قرار دادن در محل مورد نظر استفاده می شود. جرثقیل متحرک چندین قطعه از دکل را به هم متصل می کند تا ارتفاع جرثقیل به حد مشخصی برسد. سپس جرثقیل متحرک اجزای کلیدی از جمله جیب، جیب تعادل، کابین اپراتور، صفحه گردان و موتور را نصب می کند. از این مرحله به بعد جرثقیل برجی به تنهایی قادر به کار کردن است.

آشنایی با جرثقیل برجی

ادامه فرایند نصب جرثقیل با یک مکانیزم منحصر به فرد توسط خود جرثقیل برجی انجام می شود:

یک قطعه بالابر در پایه برج مونتاژ شده و به جهت نصب دیگر قطعات بالا می رود.

یک قطعه جدید از دکل توسط قلاب بالا می آید، سپس با ترولی به سمت قطعه بالابر منتقل می شود.  

یک جک هیدرولیک دکل را بالا می برد و فضایی برای اضافه کردن قطعه جدید دکل ایجاد می کند. سپس قطعه به جرثقیل پیچ می شود.

آشنایی با جرثقیل برجی

این فرآیند برای افزودن قطعه های جدید به دکل تکرار می شود و با افزودن هر قطعه ارتفاع دکل افزایش می یابد. هنگام اضافه کردن فطعات دکل، وزنه‌های تعادل جرثقیل را مانند یک ترازو کاملاً متعادل می سازند و از واژگونی جلوگیری می کنند.

آشنایی با جرثقیل برجی

جرثقیل برجی چگونه باربرداری می کند؟

یک جرثقیل برجی صدها بار را در طول یک پروژه جا به جا می کند و مواد سنگین مانند فولاد و بتن را از نقاط مختلف به کارگران ساختمانی می رساند.

هر باربرداری مراحل پایه ای دارد:

سیم بکسل به همراه قلاب پایین می آید تا بار به آن متصل شود.

یک تیم حرفه ای با اصول فیزیک بار را به گونه ای محکم و متعادل می بندد تا باربرداری کاملا ایمن انجام شود.

اپراتور بار را حرکت می دهد و به محل مورد نظر منتقل می کند.

اپراتور جرثقیل با مانور در محدوده دسترسی خود قادر است بار را در یک منطقه بسیار بزرگ جابجا کند. بزرگترین جرثقیل برجی ایستاده، K10000، مساحت شش زمین فوتبال را با وسعت 330 فوت پوشش می دهد. جرثقیل های برجی می توانند هزاران پوند را به سادگی جابه جا کنند.

آشنایی با جرثقیل برجی

اپراتور جرثقیل چه کاری انجام می دهد؟

اپراتورهای جرثقیل در داخل کابین می نشینند و از کنترل ها برای حرکت دادن به جرثقیل استفاده می کنند. هر روز اپراتور جرثقیل باید از نردبان داخل دکل بالا برود تا به کابین برسد و کار روزانه را شروع کند. نکته مهم این است که اپراتور جرثقیل باید همیشه قبل از شروع عملیات، بررسی های ایمنی روزانه را انجام دهد.

هنگامی که اپراتور در کابین است، چندین مسئولیت کلیدی دارد:

اپراتور باید جهت جا به جایی ایمن بار از دستگاه سیگنال دهنده دستی استفاده کند.

اپراتور باید به سیستم‌های ایمنی رایانه‌ای که سرعت باد و محدودیت‌های وزن را پیگیری می‌کنند، نظارت کند.

از جوی استیک برای حرکت دادن ترولی، جیب، وینچ و قلاب استفاده کنید.

اپراتور جرثقیل برای ایمن بلند کردن بار باید همیشه با یک شخص سیگنال دهنده در ارتباط باشد. برای این کار می تواند از دستگاه های سیگنال دهنده دستی استفاده کند.

ارتباط دانم هنگام جا به جایی بار می تواند از بروز تصادفات و برخورد با موانع احتمالی مانند خطوط برق جلوگیری کند.

 

آشنایی با جرثقیل برجی

نظارت بر سیستم های ایمنی رایانه ای برای باربرداری بدون خطر امری حیاتی است. اپراتور جرثقیل باید همیشه سرعت باد را در نظر داشته باشد، زیرا بادهای شدید جا به جایی جرثقیل را خطرناک می کند. علاوه بر این، ظرفیت باربرداری جرثقیل برجی به نسبت فاصله آن از دکل، متفاوت است. بنابراین اپراتور جرثقیل باید از نشانگر لحظه ای بار استفاده کند تا مطمئن شود که باربرداری در چهارچوب ایمنی صورت می پذیرد. 

برای کار با جرثقیل، اپراتور از دو جوی استیک استفاده می کند. جوی استیک سمت چپ، چرخش جیب و حرکت ترولی را کنترل می کند و جوی استیک سمت راست بالا و پایین رفتن قلاب را کنترل می کند.

آشنایی با جرثقیل برجی

وجود جرثقیل های برجی ساخت ساختمان های بلند را ممکن می سازد.

برج های آسمان خراشی را که هر روز در شهر می بینید، بدون وجود جرثقیل های برجی وجود نداشتند. این جرثقیل های برجی هستند که انتقال مصالح ساختمانی را به طبقات بسیار بالا ساده کرده اند.

جرثقیل های برجی با ساختار پیچیده ای که دارند می توانند بار های بسیار سنگین را به راحتی حمل کنند و آن را در محل مشخص شده قرار دهند.

اکنون با دانشی که در مورد جرثقیل های برجی کسب کرده اید، می توانید بار دیگر که در جمع به گفت و گو با دوستان خود می پردازید، دیگران را از نحوه کار این جرثقیل ها متحیر کنید.

7 پاسخ
 1. MichaelKaw
  MichaelKaw گفته:

  my friends from work and I have been looking about lately. This kind of up to date info here on the treasure trove is truely great and needed and will assist my family and friends in our studies a couple times a week. It seems like everyone gained a large amount of knowledge about subjects on the site and other pages and info also show it. I’m usually not on the internet all of the time however when I am bored i’m usually searching for this type of factual information and things closely having to do with it. When you get a chance, have a look at my website. ProSoft Vibration Inserts

  پاسخ
 2. Heididiela
  Heididiela گفته:

  I’m very happy to have clicked on your web site, it’s really what my friend and I were dreaming for. The details here on the this site is definitely constructive and is going to help my wife and kids all throughout the week one of kind information. It appears as if forum acquired incredible amounts of specific details about the things I am interested in and the other links and information like wise can be seen. I am not on the web during the week but as my wife and I feel like it We always collecting archives of information and others likewise related to it. I will be back tomorrow. If you wanted some major helpful services like: COUNTERFEIT TAKEDOWN attorneys also seo web design firm near me in Scottsdale and Phoenix I can help.

  پاسخ
 3. ThomasHax
  ThomasHax گفته:

  my wife and I have been searching about. The type of specifics here on the website is beneficial and needed and will help my friends and I in our studies several times a week. It shows that everyone here has a significant amount of expertise regarding the things I am interested in and other subjects and types of info really show it. I’m not typically browsing websites very much but when I get a chance i’m always searching for this kind of knowledge or things similarly related to it. When anyone gets a chance, take a look at my website: grant editor

  پاسخ
 4. Charlesenets
  Charlesenets گفته:

  my friends from work and I have been looking about. The type of details here on the website is one of a kind and needed and is going to assist my friends and I in our studies several times a week. It shows that this team has a significant amount of expertise concerning interesting topics and the other hyper links and info also show it. I am not browsing websites during the week but when I get an opportunity i’m always avidly hunting for this sort of knowledge and others closely related to it. When you get a chance, take a look at my site: ss disability attorney in socorro, tx

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.