علامت-های-ریگری-جرثقیل

تاثیر باد بر باربرداری

عوامل تاثیر گذار زیادی هنگام باربرداری وجود دارد که می تواند عملیات را خطر آفرین سازد. شما می توانید با رعایت مواردی که در مقاله های قبلی توضیح دادیم تا حد زیادی از بروز حادثه در محیط عملیاتی خود جلوگیری کنید.

باد نیز یکی از عواملی است که می تواند شرایط باربرداری را با شرایط باربرداری در حالت معمولی متفاوت سازد. دانش کافی در این خصوص می تواند به شما در انجام باربرداری ایمن کمک کند و شما می توانید تصمیمات آنی درستی را حین باربرداری بگیرید.

باربرداری در شرایط بادی اندکی خطرناک است زیرا ممکن است در لحظه ای که باربرداری می کنید همه چیز به درستی پیش برود اما در لحظه شرایط عوض شده و لازم باشد شما تصمیم لحظه ای مهمی بگیرید تا بتوانید از بروز یک حادثه در محیط عملیاتی و به خطر افتادن جان افرادی که در آن محل مشغول کار هستند، جلو گیری کنید.

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه باربرداری در هوای بادی آشنا کنیم و به شما بگوییم که چه زمانی می توانید بار را بلند کنید و میتوانید تاثیر باد بر باربرداری را کامل متوجه شوید.

تاثیر باد بر باربرداری
تاثیر باد بر باربرداری

سرعت باد می تواند تاثیر نا مطلوبی بر روی باری بگذارد که در هوا معلق است و به همین ترتیب می تواند حتی تعادل جرثقیل را به هم بزنید. به خصوص اگر در ارتفاع های بالا مشغول باربرداری هستید باید فاکتور باد را حتما در باربرداری لحاظ کنید.

در ادامه با تاثیر باد بر باربرداری بیشتر آشنا میشویم .

هنگام شروع عملیات باربرداری، اپراتور باید اطمینان حاصل کند که تجهیزات بیش از آنچه که سازنده دستگاه در دفترچه راهنمای باربرداری مشخص کرده است، در معرض باد قرار نگیرند.

در واقع هرگونه عدم تطابق با آنچه سازنده در دفترچه اعلام داشته است، می تواند منجر به از دست رفتن تعادل جرثقیل و بروز حادثه در محل عملیات شود.  

الزامات باربرداری در هوای بادی

در مقاله تاثیر باد بر باربرداری با الزامات باربرداری در هوای بادی بیشتر آشنا شوید.

از آنجایی که باد نیز یکی از عوامل موثری است که می تواند باربرداری را به خطر بیاندازد، پس سرعت باد در درجه های مختلف نیز می تواند هنگام کار با یک بالابر با اهمیت باشد.

امروزه در استاندارد ایزو سرعت باد و الزامات لازم مربوط به باربرداری در این شرایط به طور کامل برای شما فراهم آورده شده است و شما می توانید با رجوع به این استاندارد از نحوه باربرداری مطابق با شرایطی که دارید استفاده کنید:

بر اساس این استاندارد، حداکثر سرعت بادی که یک بالابر می تواند در آن کار کند m/s 12.5 (mph28) می باشد.

حداکثر سرعت بادی که می توانید در آن شرایط اقدام به باربرداری کنید در دفترچه راهنمای اپراتور شرکت سالیار آورده شده است. اپراتور جرثقیل باید قبل از شروع عملیات باربرداری دفترچه راهنمای اپراتور را به طور کامل مطالعه کرده باشد.

تاثیر باد بر باربرداری
تاثیر باد بر باربرداری

اندازه گیری سرعت باد

اندازه گیری سرعت باد به شما خیلی کمک خواهد کرد تا تاثیر باد بر باربرداری را بهتر بدست آورید.

تجزیه و تحلیل سرعت باد قبل از عملیات باربرداری کاری بسیار مهم و واجب است. قبل از شروع کار به شدت توصیه می کنیم:

پیش بینی مربوط به آب و هوای روزی که تصمیم دارید شروع به کار کنید را مطالعه کنید.

قبل از شروع کار، مناطقی که بیشتر از بقیه مکان ها در معرض باد قرار دارند را شناسایی کنید.

برای تعیین سرعت باد از بادسنج استفاده کنید.

در ادامه مقاله تاثیر باد بر بارداری میخوانید که ….

بادسنج ها دستگاه کوچکی هستند که به طور دقیق می توانند سرعت باد را  اندازه گیری کنند. شما می توانید از نسخه های دیجیتال و یا آنالوگ این دستگاه ها در اشکال و اندازه های مختلف استفاده کنید.

در صورت امکان در ارتفاعی که می خواهید باربرداری را انجام دهید از این دستگاه استفاده کنید (توجه داشته باشید که اگر امکان اندازه گیری سرعت باد در آن ارتفاع برای شما میسر نیست به ازای هر 20 متری که از زمین فاصله می گیرید سرعت باد 50٪ افزایش می یابد).

سعی کنید هنگام کار هر یک ساعت یک بار مجددا سرعت باد را اندازه بگیرید و یک باتری اضافه هنگام کار همراه خود داشته باشید.

خطرات باربرداری در شرایطی که هوا بادی است

به طور کلی برای انجام یک عملیات باربرداری ایمن باید بسیاری از فاکتور ها را رعایت کنید چرا که حتی عدم رعایت یک مورد می تواند عملیات را در خطر بزرگی قرار دهد.

اگر هنگام باربرداری شرایط آب و هوایی را در نظر نگیرید و بدون توجه به مواردی که در دفترچه راهنما گفته شد عملیات را آغاز کنید، وجود یک باد قوی حین کار با دستگاه می تواند منجر به واژگونی دستگاه شود و امنیت اپراتور و همه ی پرسنلی که در عملیات مشغول به کار هستند را به خطر بیاندازد.

اکنون که درحال خواندن مقاله تاثیر باد بر باربرداری هستید و اگر علاقه مند به اپراتوری دستگاه جرثقیل هستید به شما پیشنهاد میکنم مقاله آموزش اپراتوری جرثقیل را مطالعه بفرمایید.

باید دقت داشته باشید، اگر باری که بلند می کنید حجم زیادی دارد، می بایست در شرایط کاری با سرعت باد کمتر از آنچه در دفترچه راهنما آورده شده است، اقدام به باربرداری کنید زیرا سطح جسمی که در معرض باد قرار می گیرد بیشتر است و با این شرایط پایداری دستگاه می تواند به طور جدی تحت تاثیر قرار بگیرد.

همچنین لازم به ذکر است که نباید بار را برای مدت طولانی به صورت معلق در هوا نگه دارید.

اگر از بالابر استفاده می کنید، هرگز نباید به آن بنر بچسبانید. این کار باعث می شود باد خیلی راحت بتواند بالابر را جابه جا و یا واژگون سازد.

تاثیر باد بر باربرداری

خطراتی که هنگام چسباندن بنر به بالابر شما را تهدید می کنند:

دستگاه های بالابر برای نمایش تبلیغ برای شما ساخته نشده اند. بالابر ها برای جا به جایی افراد و تجهیزات آنها به ارتفاعات بالاتر ساخته شده اند. با چسباندن بنر به بالابر، پایداری بالابر به خطر می افتد و درصورت واژگون شدن بالابر افرادی که روی آن مشغول کار بوده اند، آسیب جدی خواهند دید. تاثیر باد بر باربرداری

 سرعت باد اغلب در ارتفاعات بالا و همچنین بین یا بالای ساختمان ها یا اشیاء افزایش می یابد. هنگام کار با بالابر زمانی که سکو بالا می رود، سرعت باد بیشتری را احساس خواهید کرد.

حتی اگر از بالابر در فضای بسته استفاده می کنید نیز نباید به آن بنر بچسبانید زیرا بادی که از در یا پنجره باز به داخل می وزد، می تواند تعادل بالابر را تحت تاثیر قرار دهد.تاثیر باد بر باربرداری

به چه بالابر هایی می توانیم بنر بچسبانیم؟

همه ی بالابر ها تحت تاثیر باد تعادل خود را از دست می دهند. بنابراین به هیچ عنوان به هیچ بالابری نباید بنر بچسبانید.تاثیر باد بر باربرداری

چه کسانی باید از این موضوع مطلع باشند:

  1. کاربر (کسی که کنترل بالابر را به عهده دارد)
  2. ناظر عملیات
  3. اپراتور های بالابر

تاثیر باد بر باربرداری

چه کسانی و یا چه چیز هایی در خطر هستند؟

  1. قطعات سازنده بالابر
  2. پرسنلی که در محل عملیات حضور دارند
  3. مردم عادی که ممکن است از محل عملیات عبور کنند
  4. لوازمی که روی بالابر وجود دارد

تاثیر باد بر باربرداری

مراقب فضای خالی  بین ساختمان ها باشید! استفاده از بالابر در این محیط ها بسیار خطرناک است زیرا شرایط به طوری است که اثر “تونل باد” ایجاد می شود و سرعت و شدت باد را افزایش می دهد. این مسئله می تواند تجهیزات بار برداری را بی ثبات کند و یا باعث واژگونی آن شود.

اگر نسبت به شرایط آب و هوایی اندکی هم شک داشتید، عملیات را به تعویق بیاندازید.

تاثیر باد بر باربرداری

خطر باربرداری در شرایطی که سرعت باد نسیتا زیاد است را دست کم نگیرید. هنگامی که سرعت باد از 12.5 متر بر ثانیه یا 28 مایل در ساعت بیشتر است، عملیات باربرداری را متوقف کنید و تا زمانی که شرایط آب و هوایی مناسب کار نشد، باربرداری را آغاز نکنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.