سالیار صنعت پارس تولید کننده جرثقیل کامیونی

ایمنی جرثقیل، حوادث جرثقیل 

حوادث-جرثقیل---ایمنی-جرثقیل

برای دیدن مقاله  حوادث جرثقیل و مخربترین سوانح عمرانی در ۱۰ سال گذشته به سایت سالیار مارکت ما مراجعه کنید، همچنین شما میتوانید از دیگر محصولات ما را در این سایت دیدن بفرمایید.

11 نکته ایمنی جرثقیل که از بروز حادثه جلوگیری می کند

جرثقیل ها تجهیزات فوق العاده قدرتمندی هستند که به کمک آنها می توانید بار های سنگین را به راحتی در سایت های ساختمانی جا به جا کنید، با این حال، در صورت استفاده نادرست، جرثقیل ها می توانند خطراتی را برای خود و بار نیز ایجاد کنند.

از سال 2011 تا 2017 ، اداره آمار کار 297 مورد مرگ مرتبط با جرثقیل را گزارش کرده است. از این تعداد مرگ و میر، بیش از نیمی از آمار مربوط به برخورد بار با کارگران بوده و بیش از 20 درصد از آنها مربوط به خطای اپراتور جرثقیل می شود. وجود این آمار بالا باعث شده تا شرکت سالیار در جهت افزایش ایمنی، دستورالعمل هایی را ارائه دهد.

ایمنی جرثقیل، حوادث جرثقیل 

در ادامه 11 نکته ایمنی آورده شده است که از بروز حادثه هنگام کار با جرثقیل جلو گیری می کند. این اطلاعات شامل:

راهنمای جابه جایی بار با جرثقیل

یادآور چکاپ جرثقیل

نکاتی در مورد بستن بار

توصیه هایی برای ایمن بلند کردن بار

 1. جرثقیل مناسبی را برای کار انتخاب کنید

ایمنی جرثقیل، حوادث جرثقیل 

با انتخاب جرثقیل مناسب برای کار خود می توانید از عملکرد جرثقیل اطمینان داشته باشید.  جرثقیل ها یا متحرک هستند یا ثابت. جرثقیل های ثابت معمولاً در محیط های صنعتی یا پروژه های ساختمانی پیچیده یا پروژه هایی که در ارتفاع بالا قرار دارند، استفاده می شوند.

جرثقیل های متحرک انواع مختلفی دارند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که جرثقیل مناسب را برای عملیات خود انتخاب کرده اید.

 1. همیشه پرسنل واجد شرایط را برای کار انتخاب کنید

لازمه کار ایمن با جرثقیل به کار گیری پرسنل آموزش دیده و ماهر است که بتوانند به خوبی با جرثقیل کار کنند، بار را ببندند و آن را هدایت کنند. طیق قوانین اداره کار و امنیت شغلی نسبت به استخدام پرسنل واجد شرایط و ماهر اقدام کنید تا بتوانید بدون نگرانی در حوزه عملیاتی خود با جرثقیل کار کنید.

 1. دفترچه راهنمای ارائه شده همراه با جرثقیل را حتما مطالعه کنید

ایمنی جرثقیل، حوادث جرثقیل 

حتی اگر مطمئن هستید که کار را به پرسنل واجد شرایط سپرده اید، حتما به خاطر داشته باشید که کنترل هر جرثقیل با سازنده ی متفاوت با دیگری فرق دارد. هر جرثقیل با توجه به شرکت سازنده اش ممکن است کنترل منحصر به فردی داشته باشد که اپراتور جرثقیل شما با آن آشنایی نداشته باشد. هر کسی که با جرثقیل کار می کند، باید راهنمای جرثقیل را مطالعه کند و درک عمیقی از آن داشته باشد. دفترچه راهنمای کاربر شامل اطلاعات زیر است:

 • ظرفیت بار
 •  
 • مکانیسم های ایمنی
 •  
 • تراز کننده ها و تعادل
 •  
 • کنترل های اپراتور

ایمنی جرثقیل، حوادث جرثقیل 

قبل از کار با جرثقیل، حتماً دفترچه راهنما را به طور کامل مطالعه کنید.

حوادث-جرثقیل--12-ایمنی-جرثقیل

 1. به صورت روزانه جرثقیل را چکاپ کنید

قبل از کار  با جرثقیل، اپراتور باید طبق چک لیست بازرسی روزانه از سالم بودن جرثقیل اطمینان حاصل کند. چکاپ قیل از شروع به کار، چکاپ مربوط به روشن کردن موتور و هم چنین چکاپ سیستم ایمنی از مهم ترین کار هایی است که قبل از کار با جرثقیل باید انجام دهید.

ایمنی جرثقیل، حوادث جرثقیل 

بررسی های اولیه: اپراتور قبل از راه اندازی جرثقیل باید وضعیت لاستیک، سطح روغن، کمربند های ایمنی، مخزن هوا و باتری را بررسی کند.

چکاپ موتور: قبل از شروع کار ، اپراتور باید موتور را روشن کرده و فشارسنج، سطح سوخت، چراغ های راهنما، بوق و سیستم تعلیق را بررسی کند.

بررسی سیستم ایمنی: بررسی سیستم ایمنی از همه مراحل مهم تر است و باید برای جلوگیری از حوادث فاجعه بار توسط اپراتور انجام شود. برای این کار سیستم قطع کن قلاب، محدود کننده ظرفیت و قلاب و گیره ها را بررسی کنید.

ایمنی جرثقیل، حوادث جرثقیل 

علاوه بر این، اپراتورها باید سیستم هیدرولیک را نیز بررسی کنند. برای این کار باید چک لیستی را که معمولا شامل 40 مورد است، پر کنند و طبق موارد مشخص شده به بررسی جرثقیل بپردازند.

 1. هرگونه مانع را از محیط عملیاتی خارج کنید

قبل از بلند کردن بار یکی از کار هایی که باید انجام دهید این است که مسیر جابه جایی بار را از هرگونه مانع خالی کنید. تا جایی که امکان دارد از خطوط برق و موانعی که امکان جابه جایی آنها وجود ندارد، فاصله بگیرید یا حتی الامکان مسیر جابه جایی بار را تغییر دهید. طبق قوانین جرثقیل ها باید حداقل 4 متر از خطوط برق بالای 50،000 ولت فاصله داشته باشند.

ایمنی جرثقیل، حوادث جرثقیل 

شخص سیگنال دهنده باید همیشه جرثقیل را در طول جابه جایی بار هدایت کند و در صورت مشاهده هرگونه مورد خطرناک، اپراتور را از بروز حوادث احتمالی آگاه کند.

 1. قبل از بلند کردن بار اطمینان حاصل کنید که جرثقیل در حالت تعادل قرار داشته باشد.

جرثقیل های متحرک برای جلوگیری از واژگونی جرثقیل در حین کار از جک های تعادل استفاده می کنند. هنگام تراز کردن جرثقیل ، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

ایمنی جرثقیل، حوادث جرثقیل 

برای اینکه بدانید تا چه مقدار باید جک های تعادل را باز کنید، طبق راهنمای سازنده جرثقیل عمل کنید.

همیشه در زیر جک های تعادل از کفشک ها یا پد جرثقیل استفاده کنید.

هرگز روی چاله ها یا زمین های نرم و سست جک تعادل جرثقیل را باز نکنید.

بسیاری از حوادث مربوط به جرثقیل به دلیل راه اندازی نامناسب و عدم برقراری تعادل جرثقیل رخ می دهد ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که جرثقیل کاملا تراز شده و تعادل کامل داشته باشد، سپس کار را آغاز کنید.

ایمنی جرثقیل، حوادث جرثقیل 

 1. بار را به درستی ببندید

بستن صحیح بار از افتادن آن و برخورد احتمالی با کارگران در محل عملیات جلوگیری می کند. هنگام بستن بار، به نکات زیر توجه کنید:

شما می توانید بار را به روش های مختلف ببندید اما باید دقت کنید که توزیع وزن جسم به طور برابر باشد.

زاویه زنجیر: هر زمان که زنجیر در زاویه ای به جز زاویه عمودی بسته شود، نیروی بیشتری به آن وارد می شود و ظرفیت آن کاهش می یابد. در زمانی که زاویه زنجیر عمودی نیست باید کمتر از ظرفیت آن بار بردارید.

اگر درک کاملی از نحوه بستن بار داشته باشید و بار را به طوری ببندید که وزن به صورت برابر توزیع شود می توانید اطمینان حاصل کنید که تا حد زیادی از بروز حادثه جلوگیری کرده اید و می توانید بار را به صورت سالم جابه جا کنید.

 
 1. به شعاع باربرداری توجه داشته باشید

ایمنی جرثقیل، حوادث جرثقیل 

اگر می خواهید کاملا ایمن با جرثقیل کار کنید، باید از نحوه کار جرثقیل و نیرو های خلاف آن درک درستی داشته باشید. یکی از مهمترین مفاهیم که باید درک کنید، شعاع بار است. اساساً هرچه بار از مرکز جرثقیل دورتر باشد، بار کمتری را می تواند جابه جا کند و احتمال سر خوردن یا سقوط بار افزایش می یابد.

شعاع بار تحت تأثیر زاویه بوم و همچنین طول بوم جرثقیل تلسکوپی می باشد. هنگامی که زاویه بوم بیشتر است (بوم ارتفاع بیشتری دارد و به آسمان اشاره دارد) ، بار به مرکز جرثقیل نزدیکتر است و جرثقیل می تواند وزن بیشتری را تحمل کند. هنگامی که زاویه بوم کمتر است (بوم به سطح زمین نزدیکتر است) ، بار از مرکز جرثقیل بیشتر فاصله دارد و  بوم می تواند وزن کمتری را تحمل کند.

 
 1. به ظرفیت های باربرداری توجه کنید

ایمنی جرثقیل، حوادث جرثقیل 

حوادث-جرثقیل-1--ایمنی-جرثقیل

اگرچه بسیاری از جرثقیل های مدرن نشانگر لحظه ای ظرفیت بار و محدود کننده ظرفیت دارند، با این حال اپراتورهای جرثقیل باید نحوه خواندن جدول بار را بدانند تا یتوانند بار را با ایمنی بالا جا به جا کنند. هنگام خواندن جدول بار، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

هنگامی که جک تعادل جرثقیل باز است نسبت به زمانی که وزن جرثقیل روی لاستیک هاست، ظرفیت بار بیشتری دارد. این مورد معمولا روی جدول بار جرثقیل مشخص شده است.

هرچه شعاع بار بیشتر باشد ، جرثقیل می تواند وزن کمتری را بلند کند. جدول بار  ها معمولاً همه شعاع های احتمالی را نمایش نمی دهند، بنابراین اگر می خواهید از ایمن بودن جابه جایی بار مطمئن شوید سعی کنید بار را از آنچه که در جدول نمایش داده است نزدیکتر به مرکز جرثقیل جا به جا کنید.

جدول بار جرثقیل جز ضروریات باربرداری ایمن است. حتما قبل از باربرداری آن را مطالعه کنید.

 1. از ابزار ارتباطی مناسب یا سیگنال دهنده دستی استفاده کنید

امروزه ابزار های ارتباطی مناسبی وجود دارد که می تواند به شما در جهت سیگنال دادن بهتر به اپراتور و در نتیجه جلوگیری از هرگونه خطر احتمالی هنگام باربرداری، کمک کند. برای یک جابه جایی ایمن باید حتما فرد سیگنال دهنده با اپراتور جرثقیل در ارتباط باشند و دید خوبی به یکدیگر حین باربرداری داشته باشند.ایمنی جرثقیل، حوادث جرثقیل 

از ابزار های ارتباطی در جهت مشخص کردن موارد زیر استفاده کنید:

 • جهت چرخش بوم جرثقیل
 •  
 • زمان بالا یا پایین بردن بوم جرثقیل
 •  
 • زمان بالا یا پایین بردن بار
 •  
 • زمان شروع به کار یا متوقف کردن جرثقیل

اطمینان حاصل کنید که حین باربرداری دائما اپراتور و فرد سیگنال دهنده با هم در ارتباط باشند. برای این کار می توانید از سیگنال دهنده های رادیویی نیز استفاده کنید.

 1. باربرداری پیچیده را با دقت مدیریت کنید

باربرداری پیچیده به باربرداری گفته می شود که از 50 درصد ظرفیت بار جرثقیل بیشتر باشد. در چنین شرایطی امکان باربرداری به تنهایی وجود ندارد و حتما باید از یک جرثقیل دیگر به هنگام باربرداری کمک گرفته شود. برای این کار قبل از شروع باربرداری باید برنامه دقیقی برای پروسه بار برداری بریزید و در حین عملیات همه از طریق دستگاه های ارتباطی با هم در تماس باشند تا در صورت لزوم به تغییر برنامه سریعا اقدامات لازم صورت گیرد.ایمنی جرثقیل، حوادث جرثقیل 

دقت کنید که نیرو های مجرب را برای این کار استخدام کنید زیرا در این روش بیشترین احتمال بروز حادثه وجود دارد.

حوادث-جرثقیل-2--ایمنی-جرثقیل

تماس با مدیر بازرگانی