2علامت-های-ریگری-جرثقیل

علامت های ریگری جرثقیل

علامت های ریگری جرثقیل

طبق قوانین، هر فردی که می خواهد در عملیات باربرداری شرکت کند باید با سیگنال های جرثقیل آشنایی داشته باشد.

شخص سیگنال دهنده یکی از حیاتی ترین نقش ها را در یک عملیات باربرداری به عهده دارد. علاوه بر شخص سیگنال دهنده، اپراتور جرثقیل و دیگر افرادی که در محل عملیات مشغول به کار هستند نیز باید این سیگنال ها را به خوبی بشناسند تا احتمال بروز خطا حین کار را به حداقل برسانند.

سیگنال‌دهنده واجد شرایط از بروز تصادف جلوگیری می‌کند، از بلند کردن و قرار دادن نادرست جلوگیری می کند و حمل بار ایمن ممکن می سازد. ارتیاط بین اپراتور جرثقیل و شخص سیگنال دهنده کلید موفقیت هنگام بار برداری است.

علامت های ریگری جرثقیل

1علامت-های-ریگری-جرثقیل

به گفته Carmen Zajicek : افراد سیگنال دهنده در واقع چشم و گوش اپراتورهای جرثقیل هستند و نقشی حیاتی در هدایت عملیات دارند.

او در یکی از پست های خود که مربوط به هدایتگران جرثقیل است؛ این طور بیان نمود: “سیگنال دهی و ارتباطات صحیح برای جلوگیری از وقوع حوادث جرثقیل بسیار مهم است.” از اپراتورهای جرثقیل انتظار می‌رود که با رعایت کد مشخص شده سیگنال‌ها، اقدام به جا به جایی بارها کنند و حتما از کمک یک فرد سیگنال‌دهنده واجد شرایط و آموزش دیده استفاده کنند.»

Zajicek اضافه کرد که اهمیت یک شخص سیگنال دهنده زمانی دو چندان می شود که عملیات باربرداری بحرانی باشد و دید اپراتور جرثقیل کور شده باشد. در این شرایط بارها تنها بر اساس سیگنال ها جابجا می شوند.

از یک سیستم ارتباطی رادیویی برای برقراری ارتباط به طور مرتب بین اپراتور جرثقیل و نیروی های عملیاتی استفاده می شود. علاوه بر استفاده از سیستم ارتباط دهنده رادیویی، هم اپراتور و هم سایر افراد باید نحوه استفاده از سیگنال های دستی را بدانند.

علامت های ریگری جرثقیل

2علامت-های-ریگری-جرثقیل

به گفته کریستی لاگووسکی، مدیر ارتباطات Columbus McKinnon، Getzville، N.Y، سیگنال های دستی در محیط های پر سر و صدا بسیار موثر هستند. هم چنین اضافه نمود: “وظیفه ناظران است که هر اقدام ممکنی را جهت افزایش ایمنی و بهره وری در محیط باربرداری اجرا کنند.”

علامت های ریگری جرثقیل

فرد واجد شرایط برای برقراری تماس

شخص سیگنال دهنده باید برای انجام این نقش آموزش دیده و واجد شرایط باشد.

فقط یک نفر سیگنال دهنده می تواند در لحظه مسئولیت هدایت اپراتور را بر عهده بگیرد. اگر لازم است دو نفر در هنگام باربرداری سیگنال دهند، باید هر دو نفر کاملا به اپراتور معرفی شوند و در دید اپراتور قرار بگیرند. اپراتور جرثقیل در لحظه باید تنها از یک نفر سیگنال بگیرد و در صورت لزوم اگر لازم است اپراتور از سیگنال دهنده دوم سیگنال بگیرد، این مورد باید به هر سه نفر اعلام شود.

علامت های ریگری جرثقیل

انتظار می رود هر دو سیگنال دهنده کاملا با سیگنال ها آشنا باشند و نحوه کار را بدانند. فرد واجد شرایط در استفاده از سیگنال های دستی کاملا مهارت دارد.

سیگنال دهنده ها باید همه سیگنال‌های جرثقیل‌های متحرک، برجی و سقفی را بدانند و درک اولیه از عملکرد جرثقیل داشته باشند.

تصویری از سیگنال های دستی باید بر روی تجهیزات و در نزدیکی اپراتور نصب شود تا اپراتور علاوه بر اینکه کاملا به سیگنال ها آشناست، در صورت لزوم بتواند از آن استفاده کند.

اگر لازم است تغییراتی در سیگنال‌ها انجام شود، باید با اپراتور جرثقیل، مدیر باربرداری و شخص سیگنال دهنده هماهنگ شود. سیگنال نمی تواند به تنهایی توسط یک نفر و بدون هماهنگی تغییر کند.

قبل از شروع کار بر روی پروژه، شخص سیگنال دهنده باید توسط یک ارزیاب داخلی یا شخص ثالث مورد ارزیابی قرار بگیرد. دانش فرد سیگنال دهنده باید از طریق آزمون های شفاهی، کتبی یا عملی مورد ارزیابی قرار گیرد.

علامت های ریگری جرثقیل

سیگنال دهنده باید درک درستی از محدودیت های جرثقیل از جمله توان بار برداری، دسترسی جانبی، دسترسی بوم، نگه داری و یا پایین آوردن بار داشته باشد.

به طور کلی شخص سیگنال دهنده باید همیشه دید واضحی از اپراتور جرثقیل و محل کار داشته باشد هم چنین داشتن صدای گیرا و بلند از لازمه های چنین فردی است.

جهت رعایت نکات ایمنی، فرد سیگنال دهنده باید اطمینان حاصل کند که هیچ فردی به جز خود او و اپراتور در محیط باربرداری قرار نداشته باشند و تحت هیچ شرایطی بار نباید از روی سر افراد عبور داده شود.

به گفته اداره بازرسی و صدور گواهینامه جرثقیل (CICB) “زمانی که اپراتور در منطقه عملیاتی دید کامل ندارد، یا ممکن است دید اپراتور جرثقیل هنگام جا به جایی بار مسدود شود، حتما لازم است از یک فرد سیگنال دهنده کمک گرفته شود. “

علامت های ریگری جرثقیل

چرا لازم است فرد سیگنال دهنده حتما واجد شرایط باشد؟

فرد سیگنال دهنده واجد شرایط به خوبی مفاهیم سرعت، زاویه باربری، و دسترسی جرثقیل را درک می کند.

فرد سیگنال دهنده واجد شرایط به خوبی می تواند با استفاده از سیگنال‌های دستی بار را هدایت کند. این روش به این جهت در اولویت است زیرا احتمال قطع برقراری ارتباط وجود ندارد و سریع تر از روش گفتاری می تواند پیام را انتفال دهد.

هر فردی که نقش سیگنال دهنده را بر عهده می گیرد باید از مسئولیت های خاص این کار آگاه باشد.

علامت های ریگری جرثقیل

از فرد سیگنال دهنده نه تنها در حین باربرداری جرثقیل بلکه در زمانی که اپراتور جرثقیل دید واضحی نداشته یا ممکن است احساس کند که در زمان خاصی ممکن است دید او مختل شود، کمک گرفته می شود.

علامت های ریگری جرثقیل

اپراتورهای جرثقیل اغلب برای اینکه ایمنی کار خود را تامین کنند، حتی در مواقعی که دید کامل دارند و احتمال بروز خطا و به خطر افتادن باربرداری کمتر است، از یک فرد سیگنال دهنده می خواهند تا حین باربرداری به آنها کمک کند.

علامت های ریگری جرثقیل

مدیر عملیات باربرداری وظیفه دارد از ابتدای کار باربرداری یک نفر را به عنوان سیگنال دهنده واجد شرایط انتخاب و مشخص کند. به گفته لاگووسکی از Columbus McKinnon ، در طول عملیات باربرداری، فقط یک نفر می تواند سیگنال بدهد. تنها در زمانی که شرایط توقف اضطراری است، هر کسی در محل کار می تواند سیگنال توقف اضطراری را بدهد.

علامت های ریگری جرثقیل

پس از اینکه شخص سیگنال دهنده واجد شرایط تعیین شد، شخص سیگنال دهنده و اپراتور جرثقیل باید قبل از شروع عملیات، یکدیگر را شناسایی کنند.

در طول عملیات باربرداری، سیگنال ها باید پیوسته ارائه شوند. اگر در هر زمان سیگنالی دریافت نشد، یا اینکه سیگنال واضح نبود و یا قابل شنیدن نبود، اپراتور جرثقیل باید حرکت را متوقف کند و تا زمان تکرار مجدد سیگنال صبر کند.

هنگام سیگنال دادن، تمام جهات باید از دید اپراتور باشد. بنابراین، برای مثال، اگر می خواهید جرثقیل چرخش به چپ داشته باشد، شخص سیگنال دهنده باید دست راست خود را دراز کند تا اپراتور چرخش به چپ داشته باشد.علامت های ریگری جرثقیل

علاوه بر سیگنال های دستی می توان از سیگنال های صوتی نیز استفاده کرد. سیگنال های صوتی باید جهت حرکت، نوع حرکت، سرعت و مسافت را شامل شوند.

به عنوان مثال، یک فرمان صوتی ممکن است چیزی شبیه به این باشد: “بالا 10 فوت، 20 فوت، 30 فوت توقف! چرخش به راست 90 درجه، آهسته، آهسته، توقف! 10 فوت پایین، 20 فوت، 30 فوت توقف!

هنگام سیگنال دهی به چند جرثقیل در یک سایت عملیاتی، باید حتما مشخص کنید که سیگنال فعلی مربوط به کدام جرثقیل می شود. در چنین شرایطی ممکن است اپراتور دچار سردرگمی شود و این مورد می تواند منجر به بروز حادثه شود. بنابراین سعی کنید حتما به این مورد توجه کافی داشته باشید.علامت های ریگری جرثقیل

علامت-های-ریگری-جرثقیل1

انتخاب ارزیاب واجد شرایط

برنامه های آموزشی زیادی برای ارزیابی فرد سیگنال دهنده وجود دارد. هم چنین می توانید از سازمان هایی که افراد سیگنال دهنده را ارزبابی می کنند، کمک بگیرید.

شرکت ارزیاب باید نقش‌ها و مسئولیت‌های فرد سیگنال دهنده را به خوبی بشناسد و دانش کافی مربوط به سیگنال‌های دستی و سیگنال‌های صوتی داشته باشد هم چنین آگاهی از اصول حمل بار و عوامل موثر بر جابه جایی از جمله باد، بار و انحراف بوم و میزان نوسان بسیار مهم است.علامت های ریگری جرثقیل

شرکت ارزیاب واجد شرایط باید مطابق آخرین استانداردها و مقررات ASME و OSHA کار کند هم چنین باید از مقررات مربوط به کار در اطراف خطوط برق آگاه باشد و آزمون ها و تست های ارزیابی خود را براساس  CICB انجام دهد.

” توجه داشته باشید، آشنایی کامل با سیگنال های دستی به کاهش حوادث و زمان کاری کمتر منجر می شود، پس تاکید داشته باشید که حین عملیات باربرداری پرسنل کاملا به استفاده از این سیگنال ها تسلط داشته باشند.”

علامت های ریگری جرثقیل

اگر می خواهید اطلاعات لازم برای تبدیل شدن به یک فرد سیگنال دهنده را بدست آورید، سازمان آموزش آنلاین e-Training پیشنهاد می دهد به کمیسیون ملی صدور گواهینامه اپراتورهای جرثقیل (NCCCO) مراجعه کنید.

NCCCO یک آزمون کتبی پنج قسمتی دارد که این پنج قسمت شامل دانش مربوط به سیگنال های دستی، ارتباطات صوتی، دانش اولیه اپراتوری جرثقیل، شرایط محل باربرداری، آگاهی از استانداردها و مقررات ایمنی می باشد.

همه سیگنال‌ دهنده های واجد شرایط باید با الزامات OSHA آشنا باشند هم چنین باید به صورت متداوم برای یادگیری سیگنال های به روز دیگر که در حوزه عملیاتی آنها مورد استفاده قرار می گیرند تلاش کتتد.

یکی از ویژگی های فرد سیگنال دهنده واجد شرایط توانایی درک و تحلیل بالاست. طبق الزامات OSHA چنین فردی باید در محیط کار کاملا هشیار باشد و بتواند شرایط را به خوبی درک و موقعیت های مختلف را تحلیل کند و به درستی تصمیم بگیرد. دانش فرد سیگنال دهنده باید به حدی کامل باشد که همه ی جزئیات مربوط به نحوه بستن بار، عوامل موثر بر جابه جایی ، موقعیت و ارتفاع بار را به درستی بسنجد  و بتواند در لحظه به درستی برخورد کند.علامت های ریگری جرثقیل

سیگنال های استفاده از جرثقیل

سیگنال های موجود در این راهنما مطابق استاندارد می باشند.

بلند کردن

دست و انگشت اشاره خود را مانند تصویر به طرف بالا بگیرید و بچرخانید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل5

پایین بردن

دست و انگشت اشاره خود را مانند تصویر به طرف پایین بگیرید و بچرخانید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل6

حرکات جرثقیل را متوقف کنید

کف دست خود را باز کنید، بازو را در راستای شانه خود قرار دهید و بی حرکت رو به اپراتور بیاستید.

علامت های ریگری جرثقیل7

توقف اضطراری برای تمام حرکات جرثقیل

مشابه حرکت قبل با این تفاوت که از دو دست خود استفاده می کنید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل8

حرکت کوتاه

دست ها را در فاصله بسیار کمی از هم نگه دارید، کف دست ها رو به هم باشد. می توانید دست ها را به صورت افقی یا عمودی نگه دارید. حرکت بعدی ممکن است بلند کردن، پایین آوردن و … باشد.

علامت های ریگری جرثقیل10

علامت های ریگری جرثقیل

باز و بسته کردن بوم

برای باز کردن بوم دستان خود را مشت کنید و در حالیکه شست خود را به سمت بیرون گرفته اید، دستان را مقابل خود نگه دارید.

برای بستن بوم دستان خود را مشت کنید و در حالیکه شست خود را به سمت داخل گرفته اید، دستان را مقابل خود نگه دارید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل11

چرخش در جهت مشخص

با نگه داشتن دستان خود مطابق با تصویر جهت چرخش را مشخص کنید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل12

چنگک را باز کنید

در حالیکه کف دستان خود را به سمت زمین نگه داشته اید، دستان خود را در راستای شانه باز کنید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل13

علامت های ریگری جرثقیل

چنگک را ببندید

دستان خود را مطابق تصویر روی هم قرار دهید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل14

چنگک باز را بالا ببرید

در حالیکه کف دستان خود را به سمت بالا نگه داشته اید، دستان خود را در راستای شانه باز کنید و به صورت افقی حرکت دهید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل15

چنگک را در حالت فعلی حفظ کنید

دست خود را مانند شکل بالا بیاورید و مشت کنید.

علامت های ریگری جرثقیل16
3 پاسخ
 1. Randysueve
  Randysueve گفته:

  my wife and I are totally happy having stumbled across this forum, it is really everything people from work are looking for. The information on the great website is beneficial and supportive and is going to provide me a bunch intuitive information. Looks like website acquired a lot of specifics concerning the stuff I am interested in and categories of topics and information really are evident. I am not on the net when I am busy so as my friends and I get a chance I’m all the way into searching this type of factual information or stuff closely related to it. Always a good place to stop. If you wanted a little services like: : We sell used Shim pallet racks or used pallet racking in Thousand Oaks CA

  پاسخ
 2. ThomasHax
  ThomasHax گفته:

  my friends and I have been dreaming about. The niche of up to date info on this repository is excellent and appreciated and will assist my family and friends in our studies all the time. It appears as if this network gained a lot of details concerning interesting topics and other subjects and info also show it. I am not on the web when I am busy but when I drinking a beer im always researching for this type of knowledge or things similarly related to it. If anyone gets a chance, check out at my website. proposals proofreader services

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.