2علامت-های-ریگری-جرثقیل

علامت های ریگری جرثقیل

علامت های ریگری جرثقیل

طبق قوانین، هر فردی که می خواهد در عملیات باربرداری شرکت کند باید با سیگنال های جرثقیل آشنایی داشته باشد.

شخص سیگنال دهنده یکی از حیاتی ترین نقش ها را در یک عملیات باربرداری به عهده دارد. علاوه بر شخص سیگنال دهنده، اپراتور جرثقیل و دیگر افرادی که در محل عملیات مشغول به کار هستند نیز باید این سیگنال ها را به خوبی بشناسند تا احتمال بروز خطا حین کار را به حداقل برسانند.

سیگنال‌دهنده واجد شرایط از بروز تصادف جلوگیری می‌کند، از بلند کردن و قرار دادن نادرست جلوگیری می کند و حمل بار ایمن ممکن می سازد. ارتیاط بین اپراتور جرثقیل و شخص سیگنال دهنده کلید موفقیت هنگام بار برداری است.

علامت های ریگری جرثقیل

1علامت-های-ریگری-جرثقیل

به گفته Carmen Zajicek : افراد سیگنال دهنده در واقع چشم و گوش اپراتورهای جرثقیل هستند و نقشی حیاتی در هدایت عملیات دارند.

او در یکی از پست های خود که مربوط به هدایتگران جرثقیل است؛ این طور بیان نمود: “سیگنال دهی و ارتباطات صحیح برای جلوگیری از وقوع حوادث جرثقیل بسیار مهم است.” از اپراتورهای جرثقیل انتظار می‌رود که با رعایت کد مشخص شده سیگنال‌ها، اقدام به جا به جایی بارها کنند و حتما از کمک یک فرد سیگنال‌دهنده واجد شرایط و آموزش دیده استفاده کنند.»

Zajicek اضافه کرد که اهمیت یک شخص سیگنال دهنده زمانی دو چندان می شود که عملیات باربرداری بحرانی باشد و دید اپراتور جرثقیل کور شده باشد. در این شرایط بارها تنها بر اساس سیگنال ها جابجا می شوند.

از یک سیستم ارتباطی رادیویی برای برقراری ارتباط به طور مرتب بین اپراتور جرثقیل و نیروی های عملیاتی استفاده می شود. علاوه بر استفاده از سیستم ارتباط دهنده رادیویی، هم اپراتور و هم سایر افراد باید نحوه استفاده از سیگنال های دستی را بدانند.

علامت های ریگری جرثقیل

2علامت-های-ریگری-جرثقیل

به گفته کریستی لاگووسکی، مدیر ارتباطات Columbus McKinnon، Getzville، N.Y، سیگنال های دستی در محیط های پر سر و صدا بسیار موثر هستند. هم چنین اضافه نمود: “وظیفه ناظران است که هر اقدام ممکنی را جهت افزایش ایمنی و بهره وری در محیط باربرداری اجرا کنند.”

علامت های ریگری جرثقیل

فرد واجد شرایط برای برقراری تماس

شخص سیگنال دهنده باید برای انجام این نقش آموزش دیده و واجد شرایط باشد.

فقط یک نفر سیگنال دهنده می تواند در لحظه مسئولیت هدایت اپراتور را بر عهده بگیرد. اگر لازم است دو نفر در هنگام باربرداری سیگنال دهند، باید هر دو نفر کاملا به اپراتور معرفی شوند و در دید اپراتور قرار بگیرند. اپراتور جرثقیل در لحظه باید تنها از یک نفر سیگنال بگیرد و در صورت لزوم اگر لازم است اپراتور از سیگنال دهنده دوم سیگنال بگیرد، این مورد باید به هر سه نفر اعلام شود.

علامت های ریگری جرثقیل

انتظار می رود هر دو سیگنال دهنده کاملا با سیگنال ها آشنا باشند و نحوه کار را بدانند. فرد واجد شرایط در استفاده از سیگنال های دستی کاملا مهارت دارد.

سیگنال دهنده ها باید همه سیگنال‌های جرثقیل‌های متحرک، برجی و سقفی را بدانند و درک اولیه از عملکرد جرثقیل داشته باشند.

تصویری از سیگنال های دستی باید بر روی تجهیزات و در نزدیکی اپراتور نصب شود تا اپراتور علاوه بر اینکه کاملا به سیگنال ها آشناست، در صورت لزوم بتواند از آن استفاده کند.

اگر لازم است تغییراتی در سیگنال‌ها انجام شود، باید با اپراتور جرثقیل، مدیر باربرداری و شخص سیگنال دهنده هماهنگ شود. سیگنال نمی تواند به تنهایی توسط یک نفر و بدون هماهنگی تغییر کند.

قبل از شروع کار بر روی پروژه، شخص سیگنال دهنده باید توسط یک ارزیاب داخلی یا شخص ثالث مورد ارزیابی قرار بگیرد. دانش فرد سیگنال دهنده باید از طریق آزمون های شفاهی، کتبی یا عملی مورد ارزیابی قرار گیرد.

علامت های ریگری جرثقیل

سیگنال دهنده باید درک درستی از محدودیت های جرثقیل از جمله توان بار برداری، دسترسی جانبی، دسترسی بوم، نگه داری و یا پایین آوردن بار داشته باشد.

به طور کلی شخص سیگنال دهنده باید همیشه دید واضحی از اپراتور جرثقیل و محل کار داشته باشد هم چنین داشتن صدای گیرا و بلند از لازمه های چنین فردی است.

جهت رعایت نکات ایمنی، فرد سیگنال دهنده باید اطمینان حاصل کند که هیچ فردی به جز خود او و اپراتور در محیط باربرداری قرار نداشته باشند و تحت هیچ شرایطی بار نباید از روی سر افراد عبور داده شود.

به گفته اداره بازرسی و صدور گواهینامه جرثقیل (CICB) “زمانی که اپراتور در منطقه عملیاتی دید کامل ندارد، یا ممکن است دید اپراتور جرثقیل هنگام جا به جایی بار مسدود شود، حتما لازم است از یک فرد سیگنال دهنده کمک گرفته شود. “

علامت های ریگری جرثقیل

چرا لازم است فرد سیگنال دهنده حتما واجد شرایط باشد؟

فرد سیگنال دهنده واجد شرایط به خوبی مفاهیم سرعت، زاویه باربری، و دسترسی جرثقیل را درک می کند.

فرد سیگنال دهنده واجد شرایط به خوبی می تواند با استفاده از سیگنال‌های دستی بار را هدایت کند. این روش به این جهت در اولویت است زیرا احتمال قطع برقراری ارتباط وجود ندارد و سریع تر از روش گفتاری می تواند پیام را انتفال دهد.

هر فردی که نقش سیگنال دهنده را بر عهده می گیرد باید از مسئولیت های خاص این کار آگاه باشد.

علامت های ریگری جرثقیل

از فرد سیگنال دهنده نه تنها در حین باربرداری جرثقیل بلکه در زمانی که اپراتور جرثقیل دید واضحی نداشته یا ممکن است احساس کند که در زمان خاصی ممکن است دید او مختل شود، کمک گرفته می شود.

علامت های ریگری جرثقیل

اپراتورهای جرثقیل اغلب برای اینکه ایمنی کار خود را تامین کنند، حتی در مواقعی که دید کامل دارند و احتمال بروز خطا و به خطر افتادن باربرداری کمتر است، از یک فرد سیگنال دهنده می خواهند تا حین باربرداری به آنها کمک کند.

علامت های ریگری جرثقیل

مدیر عملیات باربرداری وظیفه دارد از ابتدای کار باربرداری یک نفر را به عنوان سیگنال دهنده واجد شرایط انتخاب و مشخص کند. به گفته لاگووسکی از Columbus McKinnon ، در طول عملیات باربرداری، فقط یک نفر می تواند سیگنال بدهد. تنها در زمانی که شرایط توقف اضطراری است، هر کسی در محل کار می تواند سیگنال توقف اضطراری را بدهد.

علامت های ریگری جرثقیل

پس از اینکه شخص سیگنال دهنده واجد شرایط تعیین شد، شخص سیگنال دهنده و اپراتور جرثقیل باید قبل از شروع عملیات، یکدیگر را شناسایی کنند.

در طول عملیات باربرداری، سیگنال ها باید پیوسته ارائه شوند. اگر در هر زمان سیگنالی دریافت نشد، یا اینکه سیگنال واضح نبود و یا قابل شنیدن نبود، اپراتور جرثقیل باید حرکت را متوقف کند و تا زمان تکرار مجدد سیگنال صبر کند.

هنگام سیگنال دادن، تمام جهات باید از دید اپراتور باشد. بنابراین، برای مثال، اگر می خواهید جرثقیل چرخش به چپ داشته باشد، شخص سیگنال دهنده باید دست راست خود را دراز کند تا اپراتور چرخش به چپ داشته باشد.علامت های ریگری جرثقیل

علاوه بر سیگنال های دستی می توان از سیگنال های صوتی نیز استفاده کرد. سیگنال های صوتی باید جهت حرکت، نوع حرکت، سرعت و مسافت را شامل شوند.

به عنوان مثال، یک فرمان صوتی ممکن است چیزی شبیه به این باشد: “بالا 10 فوت، 20 فوت، 30 فوت توقف! چرخش به راست 90 درجه، آهسته، آهسته، توقف! 10 فوت پایین، 20 فوت، 30 فوت توقف!

هنگام سیگنال دهی به چند جرثقیل در یک سایت عملیاتی، باید حتما مشخص کنید که سیگنال فعلی مربوط به کدام جرثقیل می شود. در چنین شرایطی ممکن است اپراتور دچار سردرگمی شود و این مورد می تواند منجر به بروز حادثه شود. بنابراین سعی کنید حتما به این مورد توجه کافی داشته باشید.علامت های ریگری جرثقیل

علامت-های-ریگری-جرثقیل1

انتخاب ارزیاب واجد شرایط

برنامه های آموزشی زیادی برای ارزیابی فرد سیگنال دهنده وجود دارد. هم چنین می توانید از سازمان هایی که افراد سیگنال دهنده را ارزبابی می کنند، کمک بگیرید.

شرکت ارزیاب باید نقش‌ها و مسئولیت‌های فرد سیگنال دهنده را به خوبی بشناسد و دانش کافی مربوط به سیگنال‌های دستی و سیگنال‌های صوتی داشته باشد هم چنین آگاهی از اصول حمل بار و عوامل موثر بر جابه جایی از جمله باد، بار و انحراف بوم و میزان نوسان بسیار مهم است.علامت های ریگری جرثقیل

شرکت ارزیاب واجد شرایط باید مطابق آخرین استانداردها و مقررات ASME و OSHA کار کند هم چنین باید از مقررات مربوط به کار در اطراف خطوط برق آگاه باشد و آزمون ها و تست های ارزیابی خود را براساس  CICB انجام دهد.

” توجه داشته باشید، آشنایی کامل با سیگنال های دستی به کاهش حوادث و زمان کاری کمتر منجر می شود، پس تاکید داشته باشید که حین عملیات باربرداری پرسنل کاملا به استفاده از این سیگنال ها تسلط داشته باشند.”

علامت های ریگری جرثقیل

اگر می خواهید اطلاعات لازم برای تبدیل شدن به یک فرد سیگنال دهنده را بدست آورید، سازمان آموزش آنلاین e-Training پیشنهاد می دهد به کمیسیون ملی صدور گواهینامه اپراتورهای جرثقیل (NCCCO) مراجعه کنید.

NCCCO یک آزمون کتبی پنج قسمتی دارد که این پنج قسمت شامل دانش مربوط به سیگنال های دستی، ارتباطات صوتی، دانش اولیه اپراتوری جرثقیل، شرایط محل باربرداری، آگاهی از استانداردها و مقررات ایمنی می باشد.

همه سیگنال‌ دهنده های واجد شرایط باید با الزامات OSHA آشنا باشند هم چنین باید به صورت متداوم برای یادگیری سیگنال های به روز دیگر که در حوزه عملیاتی آنها مورد استفاده قرار می گیرند تلاش کتتد.

یکی از ویژگی های فرد سیگنال دهنده واجد شرایط توانایی درک و تحلیل بالاست. طبق الزامات OSHA چنین فردی باید در محیط کار کاملا هشیار باشد و بتواند شرایط را به خوبی درک و موقعیت های مختلف را تحلیل کند و به درستی تصمیم بگیرد. دانش فرد سیگنال دهنده باید به حدی کامل باشد که همه ی جزئیات مربوط به نحوه بستن بار، عوامل موثر بر جابه جایی ، موقعیت و ارتفاع بار را به درستی بسنجد  و بتواند در لحظه به درستی برخورد کند.علامت های ریگری جرثقیل

سیگنال های استفاده از جرثقیل

سیگنال های موجود در این راهنما مطابق استاندارد می باشند.

بلند کردن

دست و انگشت اشاره خود را مانند تصویر به طرف بالا بگیرید و بچرخانید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل5

پایین بردن

دست و انگشت اشاره خود را مانند تصویر به طرف پایین بگیرید و بچرخانید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل6

حرکات جرثقیل را متوقف کنید

کف دست خود را باز کنید، بازو را در راستای شانه خود قرار دهید و بی حرکت رو به اپراتور بیاستید.

علامت های ریگری جرثقیل7

توقف اضطراری برای تمام حرکات جرثقیل

مشابه حرکت قبل با این تفاوت که از دو دست خود استفاده می کنید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل8

حرکت کوتاه

دست ها را در فاصله بسیار کمی از هم نگه دارید، کف دست ها رو به هم باشد. می توانید دست ها را به صورت افقی یا عمودی نگه دارید. حرکت بعدی ممکن است بلند کردن، پایین آوردن و … باشد.

علامت های ریگری جرثقیل10

علامت های ریگری جرثقیل

باز و بسته کردن بوم

برای باز کردن بوم دستان خود را مشت کنید و در حالیکه شست خود را به سمت بیرون گرفته اید، دستان را مقابل خود نگه دارید.

برای بستن بوم دستان خود را مشت کنید و در حالیکه شست خود را به سمت داخل گرفته اید، دستان را مقابل خود نگه دارید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل11

چرخش در جهت مشخص

با نگه داشتن دستان خود مطابق با تصویر جهت چرخش را مشخص کنید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل12

چنگک را باز کنید

در حالیکه کف دستان خود را به سمت زمین نگه داشته اید، دستان خود را در راستای شانه باز کنید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل13

علامت های ریگری جرثقیل

چنگک را ببندید

دستان خود را مطابق تصویر روی هم قرار دهید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل14

چنگک باز را بالا ببرید

در حالیکه کف دستان خود را به سمت بالا نگه داشته اید، دستان خود را در راستای شانه باز کنید و به صورت افقی حرکت دهید.

علامت-های-ریگری-جرثقیل15

چنگک را در حالت فعلی حفظ کنید

دست خود را مانند شکل بالا بیاورید و مشت کنید.

علامت های ریگری جرثقیل16
16 پاسخ
 1. Randysueve
  Randysueve گفته:

  my wife and I are totally happy having stumbled across this forum, it is really everything people from work are looking for. The information on the great website is beneficial and supportive and is going to provide me a bunch intuitive information. Looks like website acquired a lot of specifics concerning the stuff I am interested in and categories of topics and information really are evident. I am not on the net when I am busy so as my friends and I get a chance I’m all the way into searching this type of factual information or stuff closely related to it. Always a good place to stop. If you wanted a little services like: : We sell used Shim pallet racks or used pallet racking in Thousand Oaks CA

  پاسخ
 2. ThomasHax
  ThomasHax گفته:

  my friends and I have been dreaming about. The niche of up to date info on this repository is excellent and appreciated and will assist my family and friends in our studies all the time. It appears as if this network gained a lot of details concerning interesting topics and other subjects and info also show it. I am not on the web when I am busy but when I drinking a beer im always researching for this type of knowledge or things similarly related to it. If anyone gets a chance, check out at my website. proposals proofreader services

  پاسخ
 3. Heididiela
  Heididiela گفته:

  We are so happy having found your forum, it is toally the thing people at my job were constantly looking for for. The information on the nice website is truely needed and will offer my friends and I twice a week productive information. It appears the site acquired a lot of specific details concerning subjects on the site and the other hyper links and information like wise are shown. I’m usually not searching the web very often but when I get a chance I’m all the way into searching archives of factual information or stuff closely the same. See you soon. If anyone needed some services like: enforcement services and search marketing companies check out my site.

  پاسخ
 4. avodartBew
  avodartBew گفته:

  Smoke-free healthcare officers need to finish at least a business’s buy avodart online canada before being admitted to the faculty. avodart buy avodart cash on delivery Bonus pills and 10 % OFF discount Get avodart prescription Bonus Will Be Added mexicana avodart Dutasteride Without A Script Canadian Is any chemist selling safe avodart breast cancer treatment pills over the net?.

  پاسخ
 5. MichaelGloto
  MichaelGloto گفته:

  my friends and I have been looking about. The niche of information on the network is beneficial and appreciated and is going to help my friends at work in our studies a lot. It is obvious everyone here gained a lot of expertise concerning the things I am interested in and the other links and info like wise show it. I’m not usually on the internet most of the time but when I have some time i’m always avidly searching for this type of information and others closely related to it. When someone gets a chance, take a look at my site: sell my home in Jonesboro Georgia 30236

  پاسخ
 6. Heididiela
  Heididiela گفته:

  I am elated having discovered this website, it is toally what people from work were constantly looking for in search of. The up to date info on the nice website is always specialized and will contribute my wife and I twice a week one of kind help. It seems like everone on the site gains incredible amounts of info concerning this and the other hyper links and info like wise are evident. I am not on the web during the night so when my wife and I get an opportunity We are most of the time searching this type of knowledge or stuff similarly just like it. my family will make sure to spread the word. If anyone wanted some major site work like: infringement law firm and google adword management I can also make you number one on Google.

  پاسخ
 7. Jamesdat
  Jamesdat گفته:

  Hi everybody. We are delighted we came across the shares here. Ive been scratching my head for this info all my life and I will be encouraging my cohorts to swing on by. The other evening I was blazing through the most relevant threads trying to discover the right solution to my persistant questions. Now I am hoping to take more risk in whatever form I can. We are getting all blurred out on the omens we are observing. Moreover, I just wanted to thank you kindly for such excellent assistance. This has pushed me out of rough territory. Many spiritual things are transitioning into my world. Its really a good page to make new relationships. Id also add that I am developing. when you get a chance, visit my newly created business site:orange county restoration services near ORANGE CA

  پاسخ
 8. Heididiela
  Heididiela گفته:

  my wife and I are so glad to have discovered the website, it’s exactly everything my grage buddies are dreaming for. The articles on this web page is always constructive and is going to support my wife and kids a lot awesome help. Seems like everyone on the forum gained a significant amount of specific details about subjects on the site and categories of topics and information really show it. I’m usually not on the web very much so as I have some time We are totally scouring archives of factual information and others likewise related to it. Take care.

  پاسخ
 9. DavidPlock
  DavidPlock گفته:

  A number of job seekers remain apprehensive expediting seasoned resume drafting professionals constitutes a sound investment and this is a understandable question, so it is imperative that we first take a look at a drop of of the garden variety concluding words that Commenced with business leaders which make the investment and call a on-the-ball trained resume builder enterprise.
  We should commence this lecture by citing that a website for an job searching network named Ladders, says that filing a resume hammered out by a resume conjuring farm pertaining to any extant job ad catalyze that person’s odds of being selected by 75%. As noted, communicating a deftly forged resume to virtually all online institutional vacancy listing emboldens the applicant’s likelihood of tagging an encounter by 31%.

  Survey says, having a righteous resume that is forged by a good resume writing service manifests a sword -sharp competitive edge to administrative level job seekers and also CEO -level job seekers, it is nearly every worthy professional resume agent service also engenders worthy and effective social media profiles concomitantly golden resumes. Know it, having sourcing a resume that is fittingly -written as well as correctly engineered is certainly the most crucial aspect of any job quest, and securing an equally stalwart Facebook presence is only slightly less crucial in the ladder of finding employment.

  In in brief, the data do not lie, finding the bodacious certified professional resume writers reflects measurable helpful results for CEO’s and professionals that are bulldozing through job transitions. This blog is a perfect example of a superior professional resume writing services: [url=https://vikingexecutiveresumeservice.com/our-philosophy/]Best Resume Writers Near Me[/url]

  پاسخ
 10. LouisBob
  LouisBob گفته:

  Hello dear friends. I am super excited to have found this blog. I’ve been stripping my files for this info for weeks and I will be sure to tell my besties to stop by. The other evening I was skipping through the top forums trying to determine a solution to my persistant questions. Now I must be diligent to take a leap in whatever mode I can. We are getting all worked out on the spiritual implications we are observing. Moreover, I just want to thank you deeply for such solid answers. This has opened me out of rough territory. Many vibrant improvements are shaping around my world. Its really a sure page to make new connections. I will share also that I am looking into. when you get a chance, check out my newly created business site:[url=https://staceyleephotography.net/a-wedding-photographer-for-your-wedding-at-elkridge-furnace-inn/]light and airy wedding photographer[/url]

  پاسخ
 11. Williamwaymn
  Williamwaymn گفته:

  DUI arrests neccesitate all of the guru tactics employed in criminal court rooms. protecting a OVI begins with deciding none of a persons constitutional rights have been abused. When a cop is in front of you, and they are basically the only witnesses all of the time, the commands and MO is of the formula. We all have mistakes, and cops are no exception. The event begins when reasonable suspicion which will lead to probable cause. An example, you get pulled over for speeding at 5 am. The cop takes regular suspicion that aperson committed a moving violation, reckless driving. then, when the police officer begins to make eye connection or steps in closer to the car, the officer will say you posess watery eyes, or there is an smell of alcohol. This raises the acceptabel suspicion of abnormal driving to providing the officer a reason that you is operating while under the influence. 99.9% of law enforcement will say odor of liquor, red ojos, or slurred talk. Law enforcement may usually note you are fumbling around getting your id and insurance card in your hand. At this point you will be likely asked to get out of a car and perform universal field sobriety tests. Those are SFST’s are taught under NHTSA (National road Traffic Safety Administration) standardizations and must be instructed per situation. when you do perform the checks, the law enforcement official may make mistakes which can have the check, or tests thrown out of from evidence. Factors such as physical impairments and the best street conditions can be integrated into results of your test. (example: someone can not perform a walk and turn test on uneven sidwalk). You will usually take a analkyzation of the breath tests. There are defects in these gadgets also, after all they are machines that need to be maintained and specialized training on every day. The incarceration is captured at the time the police activates their sirens. Through this captured footage we are able to secure an factual idea if the cops giving of the tests, to the clients performance taking the checks. If you give an OK to the manipukations or not, someone usually will go to lock up. If you have been incarcerated for Rape or any criminal charges or know some one who needs a criminal defense Attorney take a look at my site here [url=https://www.bouchardcincinnaticriminalduiattorney.com/practice-areas/property-and-theft-crimes/][color=#000_url]top dui lawyer in Ohio[/color][/url] Great site!

  پاسخ
 12. Edwardwer
  Edwardwer گفته:

  Hello my name is MATT D’AGATI. A crowd of job questers are dazed mapping experienced resume services equates to a correct investment and this is a understandable inquiry, so we should first catalog a modest count of of the every-day concluding words that derived with business leaders which make the investment and assemble a renown registered resume maker services.
  Let us begin this topic by noticing that the site for an employment network noted as Ladders, writes that commuting a resume honed by a resume developing collective for any known job listing expedite that craftsman’s prospects of persevering by 75%. Further, delivering a deftly sculpted resume to practically any online employment vacancy posting increases this applicant’s odds of roping an symposium by 61percent.

  You bet, having a righteous resume that is created by a excellent resume writing group finalizes a katana -sharp competitive spark to high level applicants and especially CEO -level job seekers, it is absolutely every worthy professional resume smith organization also produces worthy and effective LinkedIn profiles plus superlative resumes. Know it, going through finding a resume that is perfectly -written or properly designed is perhaps the most important nexus of any job hunt, yet having an equally fundamental Social Media presence is only slightly less essential in the order of finding employment.[url=https://en.calameo.com/books/0069968962693d3bb61ed][color=#000_url] Matthew D’Agati[/color][/url]

  پاسخ
 13. HenryBut
  HenryBut گفته:

  My daighters American accent tutor online free course was set in motion by my father. Mike in reality had the revelation of hearing the safe voice of My lawyer the light Nov dinner in 2018… “Learn English easy!”

  Eleven moons in days past a Hezbola Englsih teacher with a full salute and said, “is it possible for you show the South American Dyslexia resource center for adults to read English Excellent? can a person arrive and instuct my amrican accent tutors onine to tutor Teaching English in Portugal?” Check it out [url=https://teacheasyenglish.org/store/][color=#000_url]english language learning games online[/color][/url]

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.