جرثقیل و انواع آن

جرثقیل ها دارای سابقه بسیار زیادی در ساخت و ساز بوده اند، که  این قدمت به بیش از هزار سال قبل می رسد.

اینطور که پیداست و سوابق نشان می دهند، یونانیان باستان اولین جرثقیل ها را اختراع کردند و در اوایل پانصد و پانزده قبل از میلاد از جرثقیل های اولیه و پیش پا افتاده استفاده میکردند.

برخی از این گزارش ها نشان میدهد که هزاران سال قبل، از جرثقیل ها برای آبیاری درختان در بین النهرین باستان استفاده می شده. امروزه برای ساخت و ساز ها و جابجایی ها احتیاج فراوان به جرثقیل ها داریم.

در طول انقلاب صنعتی بود که جرثقیل ها جزء جدایی ناپذیر از جهان شدند و در اوایل از قرقره دستی و یک کارگر استفاده میشد.

اما درحال حاضر اینطور است که در هر پروژه ساختمانی می توان تنوع زیادی از جرثقیل ها را دید و پیدا کرد که هر کدام در کار خاص خود تخصص دارند و بسیار پیچیده هستند.

ولی این تنوع بسیار زیاد یک نقطه ضعف بسیار بزرگ است: چونکه جرثقیل های زیادی در دسترس هستند، اینکه بدانیم کدام یک چه کاری انجام می دهد می تواند چالش بزرگی به وجود بیاورد.

با توجه به ویژگی‌هایی که این جرثقیل ارائه می‌کند، دریافت نوع نامناسب می‌تواند باعث کندی روند و بعضا مشکلات بودجه شود.

درک تفاوت‌ بین این جرثقیل ها می‌تواند به شما کمک کند تا  بتوانید بفهمید از کدام یک را در پروژه خود استفاده کنید، بنابراین می‌توانید جرثقیل مناسب را با قیمت بسیار مناسب اجاره کنید.

برای کمک به شما در انتخاب جرثقیل مناسب، انواع مختلف جرثقیل ها (موبایل و ثابت) و کاربرد آنها را در مقاله زیر بررسی کرده ایم.

 

جرثقیل های متحرک یا موبایل کرین

جرثقیل های متحرک با موبایل کرین های بر روی تراک ها نصب می شوند و تحرک بیشتری نسبت به جرثقیل های ثابت ارائه می کنند. برخی از جرثقیل های متحرک حتی می توانند در بزرگراه ها رانده شوند.

توانایی آن‌ها برای حرکت در محل‌های کار و حمل مقادیر زیادی وزن، جرثقیل‌های متحرک را به یک افزونه بسیار محبوب برای بسیاری از پروژه‌ها تبدیل می‌کند.

انواع مختلفی از جرثقیل های متحرک (موبایل کرین ) وجود دارد، از جمله:

1 - جرثقیل های Carry Deck :

جرثقیل های Carry Deck، نوع نسبتا جدیدی از جرثقیل هستند که از مدل قدیمی تر انتخاب و حمل که برای اولین بار در دهه 1980 معرفی شد، تکامل یافته است.

آنها کوچک، چهار چرخ هستند، می توانند 360 درجه کامل بچرخند و قابل حمل تر از انواع دیگر جرثقیل ها هستند.

راه اندازی جرثقیل های عرشه حمل ساده است و اندازه کوچک آنها به راحتی به آنها اجازه می دهد تا در فضاهای محدود و باز حرکت کنند و آنها را در بسیاری از سایت های شغلی به عنوان یک عنصر اصلی تبدیل می کند.

زنبیل خرید